( "" , "" )
NIGNTH LOMONOSOV CONFERENCE ON
ELEMENTARY PARTICLE PHYSICS
Moscow, 20 - 26 September, 1999

Programme Committee

V.Bagrov (Tomsk State Univ.), V.Belokurov (MSU), V.Braginsky (MSU), G.Diambrini-Palazzi (Univ. of Rome), J.Dias de Deus (IST/CENTRA, Lisbon), D.Ebert (Humboldt Univ., Berlin), R.Faustov (NSK, RAN & ICAS, Moscow), D.Galtsov (MSU), V.Kadyshevsky (JINR, Dubna), A.Logunov (IHEP, Protvino), V.Matveev (INR, Moscow), V.Melnikov (Russian Grav. Soc., Moscow), V.Mostepanenko (PTI, St.-Petersburg), A.Mourao (IST/CENTRA, Lisbon), A.Nikishov (Lebedev Physical Inst., Moscow), L.Okun (ITEP, Moscow), V.Ritus (Lebedev Physical Inst., Moscow), V.Rubakov (INR, Moscow), V.Savrin (MSU), F.Selleri (Univ. of Bari), D.Shirkov (JINR, Dubna), Yu.Simonov (ITEP, Moscow), A.Slavnov (MSU & Steklov Math. Inst., Moscow), A.Smirnov (INR, Moscow & ICTP, Trieste), P.Spillantini (INFN, Florence), A.Studenikin (MSU & ICAS, Moscow), V.Trukhin (MSU), V.Zhukovsky (MSU)
 

Organizing Committee

G.Diambrini-Palazzi (Univ. of Rome), J.Dias de Deus (IST/CENTRA, Lisbon), A.Egorov (MSU & ICAS, Moscow) - Secretary, R.Faustov (Russian Academy of Sciences & ICAS, Moscow), V.Galkin (Russian Academy of Science & ICAS, Moscow), A.Kataev (INR, Moscow), O.Khrustalev (MSU), P.Kashkarov (MSU), V.Melnikov (Russian Grav. Soc., Moscow), V.Mikhailin (MSU), A.Mourao (IST/CENTRA, Lisbon), N.Nikitina (MSU), P.Nowosad (Univ. of Sao Paulo), Yu.Popov (MSU), V.Rubakov (INR, Moscow), P.Silaev (ITM, Moscow State University) A.Sissakian (JINR, Dubna), A.Slavnov (MSU & Steklov Math. Inst., Moscow), A.Studenikin (MSU & ICAS, Moscow) - Chairman, V.Trukhin (MSU), Yu.Vladimirov (MSU)

Sponsors

The conference is organized by

Faculty of Physics of Moscow State University and

Interregional Centre for Advanced Studies

in cooperation with

Institute of Theoretical Microphysics of Moscow State University

and supported by

Joint Institute for Nuclear Research (Dubna),

Instituto Superior Tecnico - CENTRA (Lisbon),

Institute for High Energy Physics (Protvino),

Institute of Theoretical and Experimental Physics (Moscow) and

Institute for Nuclear Research (Moscow).

Programme of the 9th Lomonosov Conference
on Elementary Particle Physics
/duration of talks includes 5 minutes for discussion/
20 September, MON

09.00 - 10.00 Registration (Auditorium 1-31, Department of Physics,

Moscow State University)

10.00 - 10.15 Opening

10.15 - 13.00 MORNING SESSION (Auditorium 5-19)

Chairman: V.Kadyshevsky

10.15 E.Shabalin (ITEP, Moscow), On the Fundamental Symmetries in Particle Physics

(40 min).

10.55 G.Tatishvili (JINR, Dubna), First Result on the Direct CP Violation Measurement with the NA48 Experiment at CERN (30 min)

11.25 B.Vallage (DAPNIA, Saclay), NA48 Rare Decays Results (30 min)

11.50 - 12.20 Tea break

12.20 Yu.Simonov (ITEP, Moscow), Spontaneous Symmetry Breaking: Now and Forever

(40 min)

13.00 - 14.30 Lunch

14.30 - 18.10 AFTERNOON SESSION (Auditorium 5-19)

Chairman: Yu.Simonov

14.30 A.Slavnov (MSU), Chiral Symmetry in Lattice Field Theory Models (40 min)

15.10 I.Josa (CIEMAT, Madrid), Higgs Searches at LEP (25 min)

15.35 - 16.05 Tea break

16.05 S.Armstrong (University of Wisconsin-Madison), Searches for Higgs (40 min)

16.45 R.Santos (IST, Lisbon), L.Bruecher (IST, Lisbon), Experimental Signatures of Fermiophobic Higgs (25 min)

17.10 G.Boyarkina (Grodno, Belorussia), S-Channel Higgs Physics Beyond the Standard Model (20 min)

17.30 Special Session (Banquet)

 
21 September, TUE

9.30-13.40 MORNING SESSION (Conference Hall)

Chairman: A.Nikishov

9.30 P.Azzurri (University of Paris), Quantum Gravity Effects (40 min)

10.10 Yu.Loskutov (MSU), Gravyweak Interactions and its Consequences (25 min)

10.35 V.Braginsky (MSU), How to Detect the Spacetime Foam (30 min)

11.05 - 11.40 Tea break

Chairman: V.Braginsky

11.40 D. Galtsov (MSU), Solitons in Gauge and Superstring Theory (40 min)

12.20 A.Nikishov (FIAN, Russia), On Energy-Momentum Tensor of Gravitational Field
          (40 min)

13.00 - 15.00 Lunch

15.00-18.05 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

Chairman: A.Degre

15.00 V.Tioukov (INFN, Italy), Results from the CHORUS Neutrino Oscillation Experiment at CERN (40 min)

15.40 A.Mourao (IST/CENTRA, Lisbon), Limits on the Neutrino Magnetic Moment from Solar Neutrino Experiments (20 min)

16.00 M.Dvornikov, A.Egorov, A.Lobanov, A.Studenikin (MSU), Neutrino Oscillatations in Electromagnetic Fields (20 min)

16.20 - 16.40 Tea break.

16.40 O.Boyarkin (Grodno, Belorussia), Neutrino Oscillations in the Extensions of the Standard Model (20 min)

17.00 R.Horvat (Rudjer Boskovic Inst., Zagreb), Pulsar Velocity Puzzle and Nonstandard Neutrino Oscillations (20 min)

17.20 A.Husain (Tokyo Metropolitan University), Neutrino Conversions in Active Galactic Nuclei (20 min)

17.40 M.Rebelo (IST, Lisbon), Degenerate and Quasidegenerate Majorana Neutrinos (25 min)
 

22 September, WED

9.00-13.45 MORNING SESSION (Conference Hall)

Chairman: R.Faustov

9.00 A.Kaidalov (ITEP, Moscow), High-Energy Interactions of Hadrons and Nuclei and QCD (40 min)

9.40 I.Dremin (Lebedev Physical Institute, Moscow), Perturbative and Non-Perturbative Effects in QCD Jet Evolution (40 min)

10.20 A.Bassetto , L.Grigoulos, F.Vian (Univ. of Padova, Italy), Two-Dimentional QCD and Instanton Contributions (25 min)

10.45 T.Ziegler (J.Gutenberg University, Mainz), Color Reconnection and Bose-Einstein (25 min)

11.10 S.Kulagin (INR, Moscow), Nuclear Shadowing Effects in Neutrino Deep Inelastic Scattering (15 min)

11.25 - 11.45 Tea break

Chairman: A.Slavnov

11.45 D.Shirkov, I.Solovtsov (JINR, Dubna), Invariant analytic approach in perturbative QCD (40 min)

12.25 M.Polikarpov (ITEP, Moscow), Confinement in QCD, Lattice and Continue Point of View (40 min)

13.05 V.Belokurov, Yu.Solovyov, E.Shavgulidze (MSU), Perturbative Theory with Convergent Series (20 min)

13.25 A.Kataev (INR, Moscow), Electron-Positron Annihilation: Experimental data vs QCD Theoretical Predictions in the Euclidian Region (20 min)

13.45 - 15.00 Lunch

15.00 - 18.45 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

Chairman: A.Kataev

15.00 G.Bobbink (NIKHEF, Amsterdam), QCD Studies at LEP (25 min)

15.25 S.Alekhin (IHEP, Protvino), Determination of a s from Charged Leptons Deep Inelastic Scattering Data (25 min)

15.50 A.Sidorov (JINR, Dubna), A NLO QCD analysis of the spin structure function g_1 and higher twist corrections (25 min)

16.15 A.Illarionov, A.Litvinenko, G.Lykasov (JINR, Dubna), Polarization Phenomena in Fragmentation Processes of Type dp p C (15 min)

16.30 - 16.50 Tea break

16.50 I.Cherednikov, S.Fedorov, M.Khalili, K.Sveshnikov (MSU),

3-phase hybrid quark bag models and renormalization of the Casimir energy (20 min)

17.10 A.Borisov, N.Zamorin (MSU), Lepton Production by Neutrinos in an External Electromagnetic Field (15 min)

17.25 A.Borisov, P.Sizin (MSU), Propagation of Axions in a Strongly Magnetized Medium (15 min)

17.40 A.Lobanov, O.Pavlova (MSU), Neutral Particle Radiation in Electromagnetic Field (20 min)

18.00 V.Epp, T.Mitrofanova (Tomsk University, Russia), Radiation of Relativistic Particles in a Quasi-Homogeneous Magnetic Field (20 min)

18.15 V.Bagrov, B.Samsonov (Russia), Special Properties of Generalized Coherent States  (20 min)

18.30 V.Bordovitsyn, V.Bulenok, V.Epp, V.Gushchina (Russia), Kinematic Projection of the Pulsar Emission Profiles (15 min)

 
24 September, FRI

9.15-13.40 MORNING SESSION (Conference Hall)

Chairman: V.Savrin

9.15 A.Malinine (CERN), B physics at LEP (40 min)

9.55 A.Halley (CERN), BS Oscillations (25 min)

10.20 A.Tricomi (ALEPH Coll., Univ. of Catania; INFN Bari), Measurements of the b and c Asymmetries (25 min)

10.45 J.Putz (University of Washington), DS ? tau nu (20 min)

11.05 D.Ebert (Humboldt Univ., Berlin), V.Galkin (NSK RAN), R.Faustov (FIAN, Moscow), Weak Decay of Mesons With Heavy Quarks (25 min)

11.30 D.Melikhov, N.Nikitin, F.Rizatdinova, S.Simula, L.Smirnova (Russia), Probing the Standard Model in Rare Semileptonic B-Meson Decays with ATLAS Detector (15 min)

11.50 - 12.10 Tea break

Chairman: G.Diambrini-Palazzi

12.10 J.-P. Vialle (LAPP, Annecy-le-Vieux), First Results of the Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) Experiment (30 min)

12.40 A.Cherepashuk (Russia), Modern Observational Status of Black Hole Problem (40 min)

13.20 V.Lipunov (MSU), The Cosmic GRB Phenomena (40 min)

14.00 - 15.00 Lunch

15.00 - 18.45 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

Chairman: V.Lipunov

15.00 P.Spillantini (INFN, Florence), Matter, Antimatter and Cosmology (30 min)

15.30 A.Zakharov (ITEP, Moscow), Possible Observational Evidences of Non-Compact (Non-Baryonic) Microlenses (Neutralino Stars) (25 min)

15.55 M.Filchenkov (Institute of Gravitation and Cosmology, Moscow), Late Gravitational Collapse, Quantum Miniholes and the Birth of a New Universe (15 min)

16.10 B.Dragovich (Belgrade, Yugoslavia), On Adelic Strings (20 min)

16.30 A.Shatskiy (MSU), The Dynamics of Event Horizon Creation (15 min)

16.45 - 17.05 Tea break

17.05 O.Khrustalev, E.Spirina, M.Tchitchikina (MSU), Quantum Field of Nonstanionary Polaron (20 min)

17.25 P.Nowosad (Brazil), Bogomolny-Type Equations As Symmetry-Restoring of the Geometry of Elementary Particles (20 min)

17.45 J.Smulsky (Tyumen, Russia), New Fundamental Trajectories (20 min)

18.05 A.Nesterenko (MSU), The Quark-Antiquark Potential in the Analytic Approach to QCD (15 min)

18.20 E.Bubelev (JINR, Dubna), I.Kuchin (PhTI, Min.-Ac.Sci., Almaty, Kazakh Republic), What Stands Behind the Rising Elementary Act Cross Section (15 min)

18.35 S.Kopylov (STE Brainstorm, Moscow), Dirac Equation, SU(2) Model and Octanions (15 min)

25 September, SAT

9.00 - 13.35 MORNING SESSION (Auditorium 5-19)

Chairman: J.Dias de Deus

9.00 A.Degre (LAPP, Annecy-le-Vieux), Precision EW tests at LEP (40 min)

9.40 A.Balandras (LAPP, Annecy-le-Vieux), SUSY Searches at LEP (40 min)

10.20 to be announced

11.00 to be announced

11.20 - 11.55 Tea break

11.55 H.J.Lee (Humboldt University, Berlin), W properties at LEP (25 min)

12.20 M.Chalmers (University of Glasgow), W mass (25 min)

12.45 X. Wu (CERN), WW and ZZ Cross-Sections (25 min)

13.10 G.Passaleva (INFN, Florence), Two Photon Physics at LEP (25 min)

13.35 - 15.00 Lunch

15.00 - 18.15 AFTERNOON SESSION (Auditorium 5-19)

Chairman: V.Matveev

15.00 W.Lohmann (DESY, Zeuthen), Tau Physics at LEP (40 min)

15.40 A.Kounine (MIT, Cambridge), LEP Physics Results (40 min)

16.20 - 16.50 Tea break

16.50 G.Diambrini-Palazzi (Univ. of Rome), Macroscopic Quantum Coherence: New Results and Possible Application to Quantum Computer (40 min)

17.10 J.Dias de Deus (IST, Lisbon), Physics of Quark Gluon Plasma (40 min)

17-50 L.Soloviev (IHEP, Protvino), String Quark Model of Mesons (25 min)

18.15 Closing.