EIGHTEENTH LOMONOSOV CONFERENCE ON

ELEMENTARY PARTICLE PHYSICS

 

TWELFTH INTERNATIONAL MEETING ON

PROBLEMS OF INTELLIGENTSIA:

"The Future of the Intelligentsia"

 

Moscow State University, Moscow, 24 30 August, 2017

 

 

Under the Patronage of the Rector Dedicated to the 25th Anniversary of

of Moscow State University Lomonosov Conferences

Victor Sadovnichy

 

International Advisory Committee

 

E.Akhmedov (Max Planck, Heidelberg), V.Belokurov (MSU), V.Berezinsky (GSSI/LNGS, INFN), S.Bilenky (JINR, Dubna), J.Bleimaier (Princeton), M.Danilov (Lebedev Phys. Inst., Moscow), A.Dolgov (Novosibirsk State Univ. & ITEP, Moscow), N.Fornengo (University of Torino & INFN), C.Giunti (University of Torino & INFN), M.Itkis (JINR, Dubna), L.Kravchuk (INR, Moscow), A.Masiero (INFN, Padua), V.Matveev (JINR, Dubna), M.Panasyuk (MSU), K.Phua (World Scientific, Singapore), V.Rubakov (MSU & INR, Moscow), J.Silk (Univ. of Oxford), A.Skrinsky (INP, Novosibirsk), A.Slavnov (MSU & Steklov Math. Inst.), A.Smirnov (Max Planck, Heidelberg), P.Spillantini (INFN, Florence), A.Starobinsky (Landau Inst., Moscow), N.Sysoev (MSU), Z.-Z.Xing (IHEP, Beijing)

 

Organizing Committee

 

V.Bagrov (Tomsk Univ.), I.Balantsev (MSU), V.Bednyakov (JINR, Dubna), Yu. Dubasova (Piligrim Center of Moscow Patriarchate), A.Egorov (ICAS), D.Galtsov (MSU), A.Grigoriev (MSU), A.Kataev (INR, Moscow), Yu.Kudenko (INR, Moscow), K.Kouzakov (MSU), A.Lokhov (INR, Moscow)  Scientific Secretary, N.Nikiforova (MSU), A.Nikishov (Lebedev Phys. Inst., Moscow), S.Ovchinnikov (MSU), A.Popov (MSU), Yu.Popov (MSU), P.Pustoshny (MSU), V.Ritus (Lebedev Phys. Inst., Moscow), V.Savrin (MSU), K.Stankevich (MSU), M.Sumin(MSU), V.Tsaturyan (MSU), V.Yakemenko (MSU), A.Studenikin (MSU & ICAS)  Chairman

 

 

Organizers and Sponsors

 

Faculty of Physics, Moscow State University

Joint Institute for Nuclear Research, Dubna

Ministry of Education and Science of Russia

Russian Foundation for Basic Research

Institute for Nuclear Research of Russian Academy of Sciences

Bruno Pontecorvo Neutrino and Astrophysics Laboratory (MSU)

Interregional Center for Advanced Studies

 

 

 

 

 

Programme of the 18th Lomonosov Conference on Elementary Particle Physics

/duration of 25 (20/15) min talks includes 5 (3) minutes for discussion/

 

24 August, Thursday

 

08.00 09.00 Registration (Hall in front of Central Physics Auditorium, Faculty of Physics,

Moscow State University)

 

09.00 09.30 Opening (Conference Hall)

 

Chair: Alexander Studenikin, Chairman of Organizing Committee, MSU & JINR

Grigory Trubnikov, Vice Minister, Ministry of Education and Science of Russia

Andrey Fedyanin, Vice Rector of Moscow State University

Andrey Slavnov, Head of Department of Theoretical Physics of MSU

Grigory Rubtsov, Vice Director of Institute for Nuclear Research RAS

Alexander Studenikin: A short history of Lomonosov Conferences

 

 

09.30 13.20 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Ivanka Bozovic Jelisavcic

 

09.30 M. Giammarchi (INFN, Milan) The Lomonosov Conference and physics in the last 25 years (25 min)

 

 

09.55 S. Kostromin (JINR) NICA accelerator complex (20 min)

10.15 F. Djama (CPPM Marseille) Overview of the ATLAS experiment at the LHC (25 min)

10.40 S. Swain (National Institute of Science Education and Research) CMS highlight overview (25 min)

 

11.05 11.40 Tea break

 

Chair: Valery Rubakov

 

11.40 E. Coccia (GSSI & INFN) The detection of gravitational waves: 50 years of experimental efforts (25 min)

12.05 S. Goswami (Physical Research Laboratory, India) Neutrino phenomenology (25 min)

12.30 C. Ott (CalTech) Core-collapse supernova mechanisms (25 min)

12.55 K. Long (Imperial College London) Accelerator-based neutrino physics; past, present and future (25 min)

 

13.20 15.00 Lunch

 

15.00 18.30 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Yogendra Narain Srivastava

 

15.00 V. Berezinsky (GSSI) Protons in UHECR (25 min)

15.25 P. Serpico (LAPTh) Entering the cosmic ray astrophysics precision era (25 min)

15.50 I. Maris (Univ. Libre de Bruxelles) Results from the Pierre Auger Observatory (25 min)

 

16.15 16.45 Tea break

 

Chair: Karol Lang

 

16.45 I. Bozovic Jelisavcic (Univ. of Belgrade) Physics at the Compact Linear Collider (CLIC) (25 min)

17.10 B. Gavela (Univ. Autonoma de Madrid) On axions and ALPs (25 min)

17.35 A. Starobinsky (Landau Inst.) Recent developments in the inflationary scenario (25 min)

18.00 S. Mihara (KEK) Muon particle physics program at J-PARC (20 min)

 

18.30 23.30 SPECIAL SESSION (40 0)

Reception banquet will be held on board of a ship that will stream along the river across the central part of Moscow; the conference buses to the ship will depart from the entrance of the Faculty of Physics at 18.30


25 August, Friday

 

09.00 13.35 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Yury Kudenko

 

09.00 M. Ackermann (DESY) Astrophysics and particle physics with IceCube neutrinos (25 min)

09.25 S.-H. Seo (Seoul Nat. Univ.) New Results form RENO & future prospects with T2HKK (25 min)

09.50 M. Smy (Univ. of California, Irvine) T2K neutrino oscillation results and constraints on delta CP (25 min)

10.15 C. Hagedorn (Univ. of Southern Denmark) Leptonic CP violation (25 min)

10.40 L. Ludhova (Forschungszentrum Jülich) Low energy neutrino physics with liquid scintillator detectors (25 min)

 

 

11.05 11.30 Tea break

 

Chair: Seon-Hee Seo

 

11.30 M. Yokoyama (Univ. of Tokyo) Hyper-Kamiokande (25 min)

11.55 A. Kouchner (Univ. Paris Diderot - Laboratoire APC) High-energy neutrino searches in the Mediterranean Sea (25 min)

12.20 A.G. Cocco (INFN, Naples) Relic neutrino detection (25 min)

12.45 A. Guglielmi (INFN, Padua) ICARUS: from CNGS to Booster beam (25 min)

13.10 J. Evans (Univ. of Manchester) The DUNE experiment (25 min)

 

13.35 15.00 Lunch

 

15.00 19.10 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Konstantin Kouzakov

 

15.00 I. Drachnev (PINP, Gatchina) Review on solar neutrino studies with Borexino (20 min)

15.20 Y. Li (IHEP, Chinese Academy of Sciences) Status of light sterile neutrinos (20 min)

15.40 S. Zhou (IHEP, Chinese Academy of Sciences) Neutrino mass ordering and neutrinoless double-beta decays (20 min)

16.00 M. Yoshimura (Okayama Univ.) Neutrino mass spectroscopy (25 min)

16.25 Zh. Xu (BNL/SDU) Recent Results from STAR at RHIC (25 min)

 

16.50 17.20 Tea break

 

SESSION 25.08. A (Neutrinos)

 

Chair: Justin Evans

 

17.20 S. Nasri (United Arab Emirates Univ.) Neutrino Mass, Dark Matter, and Baryon Asymmetry of the Universe (20 min)

17.40 M. Gromov (SINP MSU) The SOX project (20 min)

18.00 D. Chiesa (Univ. & INFN Milano-Bicocca) The CUORE experiment at LNGS (20 min)

18.20 M. Ghosh (Tokyo Metropolitan Univ.) Sensitivity of the T2HKK experiment to the non-standard interactions (15 min)

18.35 S. Gariazzo (IFIC-CSIC & Univ. de Valencia) Neutrino clustering in the Milky Way (15 min)

18.50 S. Qian (IHEP Chinese Academy of Sciences) The R&D of the large area MCP-PMT for the neutrino Experiments (20 min)

 

SESSION 25.08. B (Physics at Colliders)

 

Chair: Fares Djama

 

17.20 U. Schneekloth (DESY) Electroweak fits to HERA data (20 min)

17.40 D. Boumediene (CNRS/LPC) Higgs precision measurements with ATLAS (15 min)

17.55 S. Kiselev (ITEP) Hadronic resonance production with ALICE at the LHC (20 min)

18.05 O. Zenaiev (DESY) xFitter (15 min)

18.20 N. Sasao (Okayama Univ.) Intense gamma radiation by accelerated quantum ions (20 min)

18.40 M. Ronzani (CERN) Searches for supersymmetry with the ATLAS detector (15 min)

 

 

SESSION 25.08. C (Gravitation, cosmology, astrophysics)

 

Chair: Yogendra Narain Srivastava

 

17.20 V. Berezin (INR RAS) Conformal invariance and phenomenology of cosmological particle production (20 min)

17.40 E. Alvarez (Univ. Autonoma de Madrid) Weyl invariant, first order quadratic gravity (20 min)

18.00 V. Dokuchaev (INR RAS) Global geometry of the Vaidya space-time (20 min)

18.20 . Pozdeeva (MSU) Cosmological attractors in multifield inflation (15 min)

 

 

19.30 22.30 Sight-seeing bus excursion in Moscow

 

 


26 August, Saturday

 

09.00 13.30 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Eugenio Coccia

 

09.00 I. Bilenko (MSU) LIGO project: status, results and future (25 min)

09.25 W. Del Pozzo (Univ. of Pisa) Fundamental physics from gravitational waves observations (25 min)

09.50 R. Ciolfi (INAF, Padua) Gravitational wave sources and multimessenger astronomy (25 min)

10.15 R. Sparvoli (Univ. of Rome Tor Vergata) The CSES/Limadou mission (20 min)

10.35 M. Panasyuk (SINP MSU) Astrophysical space observatory "Lomonosov": the first results (25 min)

 

11.00 11.30 Tea break

 

Chair: Alexander Dolgov

 

11.30 P. Spillantini (INAF) Direct measurements of cosmic rays (25 min)

11.55 Y. Srivastava (Northeastern Univ.) Critical indices and limits on space-time dimensions from cosmic rays (20 min)

12.15 V. Choutko (MIT) Latest AMS results on high energy cosmic ray measurements (25 min)

12.40 R. Bernabei (Univ. of Rome Tor Vergata) Recent results and perspectives of DAMA/LIBRA (25 min)

13.05 A. Drukier (Stockholm Univ.) Ultimate dark-matter detection (25 min)

 

13.30 15.00 Lunch

 

15.00 18.50 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Shun Zhou

 

15.00 Ch. Tunnell (Univ. of Chicago) First results from the XENON1T Experiment (20 min)

15.20 J. Sola (Univ. de Barcelona) Current state of dynamical dark energy versus observations (25 min)

15.45 T. Kobayashi (SISSA) Spontaneous Baryogenesis and Geometric Baryogenesis (25 min)

16.10 C. Kouvaris (Univ. of Southern Denmark) Probing light dark matter (25 min)

16.35 P. Salucci (SISSA) The distribution of dark matter in galaxies and its nature (25 min)

 

 

17.00 17.25 Tea break

 

Chair: Matthew Malek

 

17.25 R. Rangarajan (Physical Research Laboratory, India) Current status of warm inflation (25 min)

17.50 L. Yang (Tsinghua Univ.) Recent status of CDEX and CJPL (20 min)

18.10 B. Capdevila (Institut de Física dAltes Energies, Barcelona) Patterns of New Physics in transitions in the light of recent data

(20 min)

18.30 M. Kirsanov (INR RAS) Search for dark sector physics in missing energy events with NA64 (20 min)

27 August, Sunday

9.00 19.00 Bus excursion to Sergiev Posad


28 August, Monday

09.00 13.35 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Michael Smy

 

09.00 T. Matsuo (TOHO Univ.) Results from the OPERA experiment (20 min)

09.20 T. Nakadaira (KEK) Future J-PARC neutrino beam upgrade and T2K-II experiment (20 min)

09.40 K.T. Knoepfle (Max Planck Institute, Heidelberg) Status and prospects of the search for neutrinoless double beta decay of Ge-76 (25 min)

10.05 D. Zaborov (CPPM, Marseille) The KM3NeT neutrino telescope and the potential of a neutrino beam from Russia to the Mediterranean Sea (25 min)

10.30 J. Xu (IHEP of Chinese Academy of Sciences) Recent results from Daya Bay (20 min)

10.50 C. Vayenas (Univ. of Patras) Gravitationally confined relativistic neutrinos (25 min)

 

11.15 11.50 Tea break

 

Chair: Srubabati Goswami

 

11.50 J. Zalesak (Institute of Physics, Czech Academy of Sciences) Recent results from the NOvA Experiment (25 min)

12.15 G. Salamanna (Roma Tre Univ.) Status and physics potential of the JUNO experiment (20 min)

12.35 T. Matsubara (Tokyo Metropolitan Univ.) Recent results from Double Chooz reactor neutrino experiment (20 min)

12.55 V. Belov (ITEP, Kurchatov Institute) From EXO-200 to nEXO (20 min)

13.15 A. Konovalov (ITEP, Kurchatov Institute) Observation of coherent elastic neutrino-nucleus scattering at SNS (20 min)

 

13.35 15.00 Lunch

 

15.00 19.00 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

 

SESSION 28.08. A (Neutrinos)

 

Chair: Yufeng Li

 

15.00 Z. Zhao (Liaoning Normal Univ.) Breakings of the neutrino reflection symmetry (20 min)

15.20 L.V. Maret (Univ. of Geneva) Cross-section measurements in the T2K experiment (20 min)

15.40 M. Rebelo (Univ. of Lisbon) Neutrino physics and leptonic weak basis invariants (25 min)

16.05 R. Soualah (Univ. of Sharjah) Probing the majorana neutrinos nature at actual and future colliders (15 min)

16.20 A. Esmaili Taklimi (Pontificia Univ. Catholica do Rio de Janeiro) High energy neutrinos and dark matter (20 min)

 

SESSION 28.08. B (BSM, Theory)

 

Chair: Anatoly Borisov

15.00 A. Nesterenko (JINR) Dispersive approach to QCD and its applications (20 min)

15.20 M. Butenschoen (Univ. of Hamburg) Theory of heavy quarkonium production (20 min)

15.40 V. Kopeliovich (INR RAS) Rescaling of quantized skyrmions: from nucleon to baryons with heavy flavor (20 min)

16.00 R. Sultanov (St. Cloud State Univ.) Influence of the nuclear interaction on the rate of the low-energy reaction (20 min)

16.20 Y. Srivastava (Northeastern Univ.) Low energy nuclear reactions in normal and exploding batteries (20 min)

 

SESSION 28.08. C (Physics at Colliders)

 

Chair: Sanjay Swain

 

15.00 O. Zenaiev (DESY) Latest tests of hard QCD at HERA (25 min)

15.25 M. Tokarev (JINR) Fractality of strange particle production in pp collisions at RHIC (20 min)

15.45 S. Poslavsky (IHEP, Provtino) PANDA physics (20 min)

16.05 F. Fabbri (INFN, Bologna) Top pair and single top production in ATLAS (20 min)

 

SESSION 28.08. D (Dark matter searches)

 

Chair: Raghavan Rangarajan

 

15.00 P. Czodrowski (CERN) Constraining dark matter with ATLAS (20 min)

15.20 V. Caracciolo (LNGS, INFN) The ADAMO project and developments (20 min)

15.40 N. Ferreiro Iachellini (Max Planck Inst. for Physics, Munich) Light dark matter search with CRESST-III (20 min)

16.00 A. Alexandrov (INFN, Naples) Directional detection of dark matter with a nuclear emulsion based detector (20 min)

16.20 V. Solovov (LIP) LUX Dark Matter Experiment: the latest results (20 min)

 

16.40 - 17.10 Tee break

 

SESSION 28.08. E (Neutrinos)

 

Chair: Giuseppe Salamanna

 

17.10 V. Semikoz (IZMIRAN, Troitsk) Non-conservation of the lepton current and asymmetry of relic neutrinos (20 min)

17.30 Ch. Das (JINR) Effects of BSMs on determination (15 min)

17.45 T. Karkkainen (Univ. of Helsinki) Constraining the nonstandard interaction parameters in long baseline neutrino experiments (15 min)

18.00 A. Borisov (MSU) & P. Sizin (NUST MISiS) Nonstandard neutrino interactions in a dense magnetized medium (15 min)

18.15 S. Mayburov (Lebedev Institute of Physics) Search for periodical variations of Fe-55 nuclide weak decay parameters (15 min)

 

SESSION 28.08. F (Theory: cosmic rays, cosmology)

 

Chair: Raghavan Rangarajan

 

17.10 V. Belokurov (MSU) Evolution of the Universe caused by the averaged potential of the quantum scalar field (15 min)

17.25 M. Dvornikov (IZMIRAN, Troitsk & Tomsk State Univ.) Chiral magnetic effect and the generation of astrophysical magnetic fields (15 min)

17.40 W. Chang (National TsinHua Univ.) Making case for the singlet majoronic dark radiation (20 min)

18.00 O. Antipin (Institut Rudjer Boskovic) Revisiting the decoupling effects in the running of the Cosmological Constant (15 min)

18.15 O. Zenaiev (DESY) Astrophysical applications of PROSA PDFs (20 min)

18.35 E.J. Chun (Korea Institute for Advanced Study) Baryogenesis and -oscillation from R-parity violation (neutron-antineutron oscillations) (20 min)

18.55 V. Rodionov (REU, Moscow) Use of pseudo-Hermitian models in promising researches
the possible structure of dark matter
(20 min)

 

SESSION 28.08. G (Hadronic, Theory)

 

Chair: Stanislav Poslavsky

 

17.10 A. Issadykov (JINR) The study of b-s anomaly decays in covariant quark model (15 min)

17.25 A. Kataev (INR RAS) The generalized Crewther relation in SU(N_c): the current status of investigations (15 min)

17.40 M. Fil'chenkov (Peoples' Friendship Univ. of Russia) Quantum field theory effects on the horizons of static metrics (20 min)

18.00 Yu. Grats (MSU), P.A. Spirin (MSU) Vacuum polarization in cosmic-string and global-monopole backgrounds (20 min)

18.20 A. Garat (Univ. de la Republica, Montevideo) New tetrads in Riemannian geometry and new ensuing results in group theory, gauge theory and fundamental physics, in particle physics, general relativity and astrophysics (20 min)

 

SESSION 28.08. H (Physics at colliders)

 

Chair: Sanjay Swain

 

17.10 E. Soldatov (NRNU MEPhI) Electroweak precision measurements in ATLAS (15 min)

17.25 S. Poslavsky (IHEP, Provtino) Heavy quarkonia production at LHC (15 min)

17.40 F. Prokoshin (Univ. Tecnica Federico Santa Maria, Chile) Searches for rare and exotic Higgs decays with ATLAS (15 min)

17.55 A. Krutenkova (ITEP, Kurchatov Institute) Production of nuclear fragments in the 12C+7Be collisions at intermediate energies (15 min)

18.10 A. Gridin (JINR) Search for exotic charmonium-like states at COMPASS (20 min)


 

29 August, Tuesday

09.00 13.30 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Knecht Marc

 

09.00 S. Pokorski (Univ. of Warsaw) Naturalness (25 min)

09.25 D. Jeans (KEK) The International Linear Collider project (25 min)

09.50 P. Fermani (LNF, INFN) Status of the KLOE-2 experiment at DAFNE (25 min)

10.15 A. Taranenko (Moscow Phys. Eng. Inst.) Recent results from PHENIX experiment at RHIC (25 min)

10.40 X. Shi (IHEP of Chinese Academy of Sciences) Overview of the CEPC Project (20 min)

 

11.00 11.30 Tea break

 

Chair: Knecht Marc

 

11.30 P. Lewis (Univ. of Hawaii) The Belle II/SuperKEKB project (25 min)

11.55 S. Levonian (DESY) Recent results on diffraction at HERA (20 min)

12.15 E. Bossini (CERN & INFN, Pisa) The TOTEM experiment: Results and perspectives (25 min)

12.40 I. Selyuzhenkov (MEPhI) Recent ALICE highlights (25 min)

13.05 U. Schneekloth (DESY) The OLYMPUS experiment - hard two-photon contribution to elastic lepton-proton scattering (20 min)

 

13.30 15.00 Lunch

 

15.00 19.00 AFTERNOON SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Sergey Levonian

 

15.00 S. Denisov (IHEP, Protvino) Review of the Tevatron results (25 min)

15.25 R. Fantechi (INFN, Pisa & CERN) Review of NA62 and NA48 physics results (25 min)

15.50 W. Gohn (Univ. of Kentucky) The Muon g-2 Experiment at Fermilab (20 min)

16.10 T. Mibe (KEK) J-PARC muon g-2/EDM experiment (20 min)

16.30 S. Serednyakov (INP-Novosibirsk) Recent measurements of exclusive hadronic cross sections at BABAR and the implication for the muon g-2 calculation (20 min)

16.50 A. Dzyuba (Petersburg Nuclear Physics Institute) Charm physics at LHCb (20 min)

 

17.10 17.40 Tea break

 

SESSION 29.08. A (Neutrinos)

 

Chair: Paolo Salucci

 

17.40 A. Segarra (IFIC-Valencia) The coherent weak charge of matter (15 min)

17.55 D. Grigoriou (Univ. of Patras) Comparison of the special relativistic and of the Schwarzschild geodesics treatments of the formation of bound rotational neutrino states stabilized via the uncertainty principle (15 min)

18.10 N. Agafonova (INR RAS) Search for supernova neutrino bursts with the LVD experiment (15 min)

18.25 O. Kharlanov (MSU) Signatures of neutrino magnetic moment in collective oscillations of supernova neutrinos (15 min)

18.40 S. Demidov (INR RAS) Influence of NSI on neutrino signal from dark matter annihilations in the Sun (15 min)

18.55 S. Luchuk (INR RAS) Study of the charged-current quasi-elastic-like interactions in the NOvA near detector (10 min)

 

SESSION 29.08. B (Colliders)

 

Chair: Oleg Rogachevsky

 

17.40 P. Parfenov (MEPhI) Azimuthal anisotropic flow performance for MPD experiment at NICA (15 min)

17.55 A. Polyarush (INR RAS) Study of γ-decay with OKA setup (15 min)

18.05 N. Ermakov (MEPhI) Transverse mass dependence of kaon Bose-Einstein correlations in p+p collisions at energy 200 and 510 GeV with STAR (15 min)

 

SESSION 29.08. C (Theory)

 

Chair: Alexander Nesterenko

 

17.40 A. Kulikova (Tomsk State Univ.) Relativistic radiation theory with Hertz tensor fields (15 min)

17.55 T. Adorno (Tomsk State Univ.) Preliminary aspects of switching-on and -off effects on vacuum instability (15 min)

18.10 A. Shitova (Yaroslavl State Univ.) A decay of an ultra-high energy neutrino in an extremely high magnetic field (15 min)

18.25 V. Shakhmanov (MSU) The three-loop contribution to beta-function quartic in the Yukawa couplings for the N=1 supersymmetric Yang-Mills theory with the higher covariant derivative regularization (15 min)

SESSION 29.08. D (Astrophysics, cosmic rays)

 

Chair: Joan Sola

 

17.40 N. Tomassetti (Univ. of Perugia & INFN) Results from the AMS experiment on low-energy cosmic rays: time-dependence of cosmic-ray fluxes and solar modulation (20 min)

18.00 Y. Zhezher (INR RAS) Chemical composition of ultra-high energy cosmic rays from the Telescope Array experiment surface detector data (15 min)

18.15 G. Bigongiari (INFN, Pisa) Calocube: a novel approach for a homogeneous calorimeter for high-energy cosmic rays detection in space (20 min)

18.35 Y. Khyzhniak (MEPhI) Measurement of cosmic rays in the STAR experiment (15 min)

 

 


30 August, Wednesday

 

09.00 12.55 MORNING SESSION (Conference Hall)

 

Chair: Vladimir Petrov

 

09.00 P. Lukin (Budker Inst. of Nuclear Physics and Novosibirsk State Univ.) Overview of the CMD-3 recent results at e+e collider VEPP-2000 (20 min)

09.20 K. Suzuki (Nagoya Univ.) Belle II Physics Prospects (25 min)

09.45 Min-Zu Wang (National Taiwan Univ.) Recent results of rare B/D decays from Belle (20 min)

10.05 K. Ieki (Univ. of Tokyo) Search of cLFV processes with muons and others (25 min)

10.30 11.00 Tea break

 

Chair: Alexander Zakharov

 

11.00 G. Gratta (Stanford Univ.) Tests of gravity at very large and very short distance (25 min)

11.25 A. Dolgov (Novosibirsk State Univ. & ITEP Kurchatov Institute) New problems in cosmology and primordial black holes (25 min)

11.50 E. Arbuzova (Dubna State Univ. and Novosibirsk State Univ.) Problems of spontaneous and gravitational baryogenesis (20 min)

12.10 A. Taketa (Univ. of Tokyo) Geophysics using neutrino oscillations (20 min)

12.30 M. Shirchenko (JINR, Dubna) Status and recent results of the MAJORANA DEMONSTRATOR (20 min)

12.50 M. Knecht (CNRS) Theoretical aspects of the anomalous magnetic moment of the charged leptons (20 min)

 

13.10 14.30 Lunch

ROUND TABLE DISCUSSION

"Frontiers in Particle Physics"

(Conference Hall)

 

Chair: Marco Giammarchi

 

14.30 G. Chiarelli (INFN, Pisa) Legacy measurements at the Tevatron (25 min)

14.55 J. Pinfold (Univ. of Alberta) The MoEDAL Experiment at the LHC - a new light on the high energy frontier (25 min)

15.20 M. Malek (Univ. of Sheffield) Neutrinos and cosmology (25 min)

15.45 L. Stanco (INFN, Padua) Neutrino mass hierarchy from oscillation (25 min)

16.10 M. Smy (Univ. of California, Irvine) Future Prospects of Solar Neutrino Measurements (25 min)

 

16.35 17.00 Tea break

Chair: Marco Giammarchi

 

17.00 S. Popov (MSU) Fast radio bursts: new exotic puzzle in astrophysics (20 min)

17.20 D. Prokhorov (Wits Univ.) The spectrum of the core of Centaurus A with H.E.S.S. and Fermi-LAT (20 min)

17.40 G. Marsella (Univ. of Salento) Recent Results from the DAMPE experiment (20 min)

18.00 V. Petrov (IHEP, Protvino) QUO VADIS? Strong Interactions at High Energies in Historical Prespective (25 min)

 


TWELFTH INTERNATIONAL MEETING ON

PROBLEMS OF INTELLIGENTSIA:

"The Future of the Intelligentsia "

(Conference Hall)

Chair: Alexander Studenikin

 

18.30 J. Bleimaier (Princeton) The future of the intelligentsia (25 min)

 

 

Closing of the 18h Lomonosov Conference on Elementary Particle Physics

and the 12th International Meeting on Problems of Intelligentsia

SPECIAL SESSION (400)

POSTER SESSION

N. Tomassetti (Univ. of Perugia & INFN) Astrophysical background for dark matter search with cosmic-ray antinuclei

N. Tomassetti (Univ. of Perugia & INFN) Predicting solar modulation of cosmic-ray particles and antiparticles in the Heliosphere

V. Koryukin (Mari State Univ) On the role of quantum chromodynamics in the theory of the Universe matter evolution

M. Organokov (Institut Pluridisciplinaire Hubert CURIEN) Netrino entanglement with magnetic field

J. Gornaya (MEPhI) nalysis of flow in the experiment NA49

O. Golosov (MEPhI) Analysis of anisotropic transverse flow in Pb-Pb collisions at 40AGeV in the NA49 experiment at CERN SPS using Qn-Corrections Framework